Javascript DHTML Drop Down Menu Powered by dhtml-menu-builder.com
Fuar Takvimi
Yatırım Programı İzleme
İç Kontrol Sistemi
Form İndir
Birimlerimiz
Kamu Hizmet Standartları
Verilecek Su Miktarları
Kırsal Kalkınma Planı
 
   Anasayfa  Haber Arşivi   Haberler
  Yalvaç İlçesi Ayvalı Köyünde 58 Aileye 116 adet Holstein Irkı Damızlık Süt İneği Dağıtımı Yapıldı

Yalvaç İlçesi Ayvalı Köyünde 58 Aileye 116 adet Holstein Irkı
Damızlık Süt İneği Dağıtımı Yapıldı

Yalvaç İlçesi Ayvalı köyünde düzenlenen Damızlık Süt İneği Dağıtım Töreni’ ne ; Isparta Valisi Ali Haydar ÖNER, , Isparta Milletvekii Haydar Kemal KURT, İl Jandarma Alay Komutanı J.Alb. Ömer UYAN, Yalvaç Kaymakamı Ahmet ALTINTAŞ, Tarım İl Müdürü Sıddık İPEK ve çok sayıda davetli katıldı.

Tarım İl Müdürü Sıddık İPEK törende şunları söyledi.
Ayvalı köyümüzde faaliyet gösteren Ayvalı sulama kooperatifinin kırsal alanda sosyal destek projesi kapsamında 58 aileye 2 şer baş Holstein ırkı 2-7 aylık gebe süt ineği verilecektir.
Sabit yatırım harcamaları kapsamında ahır tadilatları ve işletme binası için 239.000.00 TL , canlı demirbaş alımı için 595.080.00 TL, yem alımında kullanılmak üzere de 29.000.00 TL olmak üzere bugüne kadar kooperatife toplam 863.080 TL kullandırılmıştır.
Kullandırılan kredi faizsizdir. İlk iki yıl ödemesiz olmak üzere  8 yılda eşit taksitlerle geri ödenecektir. İlk ödeme 2013 yılında başlayacak, 2018 yılında sona erecektir.
Teslim edilen 116 adet holstein ırkı gebe düve  1 yıl süre ile sigortalanmıştır. Kredi geri ödemeleri bitinceye kadar Müdürlüğümüzce takip edilecektir.
Yine 2010 yılında Kırsal alanda sosyal destek projesi kapsamında verilen hayvan sayıları da sınırlandırıldı.Bu proje kapsamında 2010 yılından itibaren 2 yerine en az 4 hayvan verilecek. Bakanlığımızın genel bütçeden uyguladığı projelerde de asgari hayvan sayısı 6 olacaktır.
Bakanlığımızın uyguladığı projelerden faydalanmak için olmazsa olmaz şartımız kooperatiftir.Biz bu projelerden ne kadar çok yararlanmak istiyorsak o kadar çok kooperatif kurmamız ve bunu devam ettirmemiz gerekiyor.

Isparta Milletvekili Haydar Kemal KURT törende şunları söyledi
Devletin vatandaşa elini uzatabilmiş olmasından Ayvalı köyündeki 58 ailenin hayata yeniden sarılmasından, devletin ona güveninin artmasından, yarınlara umutla bakabilmesinden, insan seviniyor tabiî ki.

Aramızda küçük evlatlarımız var, onlar ileride inşallah karşılarında oturan bu devleti temsil eden erkanın yerine oturacaklar .

Bu ineklerin sütlerinin muhakkak onda katkısı olacaktır. Çünkü bizde evde 1 inek besleyerek komşumuza süt satarak aile geçimine katkıda bulunan bir ailenin çocuğu olarak bunları yaşadık.

Kooperatif başkanımıza huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum. İnsanları ikna nedip böyle bir projeye ortak etmek kolay değildir. Muhtarımızı tebrik ediyorum. Kooperatif başkanının yanında durdu, köylülerimizi destekledi, teşvk etti.

Hayırlı olsun, uğurlu olsun, saygılar, varolun…

Valimiz  Ali Haydar ÖNER törende şunları söyledi.
Ayvalı köyümüz bugün 58 çift nitelikli hayvan ırkını sütünden öncelikli olarak, daha sonrada yavrularından, daha ileri aşamalarda da etinden yararlanmak üzere ekonomik güç olarak gücümüze katkıda bulunuyor.

Ayvalı orta büyüklükte bir köyümüz. Ama ekonomik gücü bundan sonra inşallah daha da artacak. Muhtarımız kooperatifle işbirliği yaparak düveleri köylülerimize kazandırdılar. Köyün ekonomisine kazandırmış bulunuyorlar. Ama en fazla iş hanımefendi kardeşlerimize düşüyor. Bundan sonra düvelerimize iyi bakacağız, bol arpa, yonca, kaba yem bitkileri vereceğiz, Silaj yapmamız gerekiyor.Mısır ve diğer otlarla yapılan silajlamalar ineğin süt verimini arttırır. Alınan inekler bölgenin iklimine uyan bir ırktır, ahır şartları düzgün olursa , sevilerek sağılırsa üstü başı temiz tutulursa size daha çok süt verir, ekonomiye daha çok güç katar.
 
Ayvalı bundan sonra ekonomik yönden daha güçlü olacak, çünkü 116 inekten günde 20 şer kilo süt alınsa 2 tondan fazla süt alınıyor demektir. Devletimiz süte prim desteği sağlıyor. Süt ürünleri işleyen fabrikalar süt temin etmek için her yerde gayret ediyorlar. Bu yolda gayret edenlere teşekkür ediyoruz, bu yolda çalışacak olanlara başarılar diliyoruz. Hepinize sevgilerimizi, saygılarımızı sunuyor, hayırlı uğurlu olsun temennilerimizi iletiyoruz. Hepinize iyi günler…

Tören, damızlık ineklerin kura çekimi, ve işletme binasının açılışı ile sona erdi. 

Kooperatif işletme binasının açılışı

Valimiz Ali Haydar ÖNER kura çekerken

Yalvaç Kaymakamı Ahmet ALTINTAŞ

İl Jand. Alay Kom. Jand.Alb. Ömer UYAN

Ayvalı Köyü Muhtarı İrfan Korkmaz

Kooperatif Başkanı Kudret Korkmaz

Bu Haber  1831 kez incelendi
 
  Aktif Ziyaretçi:  :3 Bugün: 439 Toplam: 784950
 
 
Yönetim Paneli 2010 © Isparta Tasarım: YeNiCeRi